Днес беше даден стартът на Европейския корпус за солидарността в Къщата

Днес Европейската комисия стартира Европейския корпус за солидарност и го представи на среща в Къщата. От днес младите хора на възраст между 18 и 30 години разполагат с нови възможности да дадат важен принос за обществото в ЕС и да придобият ценен опит и умения в началото на кариерата си. Комисията представя и поредица от мерки за насърчаване на младежката заетост, подобряване и модернизиране на образованието, повече инвестиции в уменията на младите хора и повече възможности за учене и обучение в чужбина.

Европейски корпус за солидарност
С новия Европейски корпус за солидарност участниците ще имат възможност да се включат в проект, свързан с доброволческа дейност, стаж или работа, за период между 2 и 12 месеца.

Участниците ще могат да участват в широка гама от дейности като образование, здравеопазване, социална интеграция, помощ за предоставянето на храни, изграждане на подслон, приемане, подпомагане и интеграция на мигрантите и бежанците, защита на околната среда или предотвратяване на природни бедствия. Младите хора, регистриращи се за Европейския корпус за солидарност, ще трябва да се присъединят към целите и принципите му. Всяка от участващите организации ще трябва да се придържа към хартата на Европейския корпус за солидарност, в която се определят правата и отговорностите по време на всички етапи на дейностите по солидарност.

От днес заинтересованите млади хора на възраст между 17 и 30 години могат да се регистрират в Европейския корпус за солидарност на адрес: http://europa.eu/solidarity-corps. Минималната възраст за участие в проект е 18 години. Целта е до края на 2020 г. 100 000 млади хора да се присъединят към Европейския корпус за солидарност.

Мобилност на стажантите
Необходимо е и да се повиши пригодността за заетост на младите хора. Ученето и обучението в друга държава се оказа от голяма добавена стойност за младите хора за развиването на уменията им, подобряването на шансовете им за кариера и за укрепване на европейското гражданство. Повече млади хора от всички слоеве на обществото трябва да се възползват от тези възможности.

Ето защо Комисията ще стартира “ErasmusPro”, специална нова дейност на програмата „Еразъм +“ в подкрепа на дългосрочни професионални практики в чужбина. Комисията ще предложи и рамка за качество на професионалните практики, в която се определят основните принципи за планиране и осъществяване на професионални стажове на всички равнища. През 2017 г. ще бъде създадена служба за подкрепа на професионалните практики, подпомагаща държавите, които въвеждат или реформират системите си за стажове.

Осигуряване на висококачествено образование
Като част от днешните мерки Комисията предлага редица действия, които да помогнат на държавите членки да предоставят висококачествено образование за всички млади хора, така че те да придобиват необходимите знания и умения, за да участват пълноценно в обществото и да отговарят на новите възможности и предизвикателства, произтичащи от глобализацията и технологичните промени.

Posted on December 7, 2016 in Новини, Събития

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Back to Top