Форум Гражданско Участие е мрежа от над 120 граждански организации от цялата страна, работещи в най-разнообразни сфери на обществения живот – регионално развитие и добро управление, социални услуги, политики за деца и младежки дейности, култура, медии, селско развитие и много други. Какво събира толкова организации с различен профил в една мрежа? Членовете на ФГУ са обединени от разбирането, че гражданите и гражданските организации трябва да участват по-активно и ефективно в решенията, които взимат управляващите, както и в изработването на политики на местно, национално и европейско ниво. Ето защо организациите, членуващи във ФГУ, провеждат застъпнически кампании, с които се опитват да влияят върху приемането на промени в закони и стратегически документи, целящи благоприятна среда за развитие на НПО и по-добри условия за гражданско участие.
“Присъединихме към Къщата, защото вярваме в мрежата като начин да работим заедно. Силата на ФГУ именно в това – че е мрежа от организации от цялата страна и това ни носи много позитиви. Вярваме, че Къщата е страхотен проект и участието ни в него ще ни даде прекрасна възможност да бъдем част и от друга мрежа, в която да даваме и да получаваме – знания, експертиза, информация, приятелство. Партньорството ни с БЦНП е старо и изпитано и затова сме сигурни, че да работим в едно споделено пространство ще бъде супер.”
Национален младежки форум (НМФ) е най-голямата формална младежка платформа, която обединява 41 младежки организации от страната. Основната цел на НМФ е да представлява интересите на младите хора в България, техните нужди и да отстоява ролята на младежките организации, тяхното развитие и участие в социално-политическите процеси и да бъде партньор на институциите и правителството. Основната целева група са младите хора в страната. Стратегията за 2011-2018 представя като основни приоритети на НМФ – образование, младежка заетост, гражданска активност, устойчиво развитие, местна младежка политика, структурен диалог и здраве и физическа активност. Всяка година НМФ приема годишен работен план, съобразно със Стратегията. Национален младежки форум има 41 организации-членове, които заедно имат повече от 105 000 индивидуални членове. С цел достигането на по-добри условия за младежта в областите на приоритетите, НМФ има работни групи по всеки ресор (членовете на групите са експерти и доброволци). Работните групи правят проучвания на текущите младежки политики в България и подготвят препоръки за по-доброто им изпълнение. НМФ също така има и свое административна част – секретариат, а също така и Звено от треньори с 30 членове, Звено проектна дейност и Звено за анализи и проучвания.
Сдружение на олимпийските отбори по природни науки (СООПН) е създадено през 2010 г. и включва ръководителите на отборите по астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, химия, физика и отбора на младите физици. Основната мисия на Сдружението е да организира и съдейства за финансирането на подготовката и участието на националните олимпийски отбори по природни науки в международни състезания. Наред с това СООПН работи за информиране на българското общество за същността и значението на постигнатите успехи.
В своята ежедневна работа Сдружението подкрепя организирането на обучения и подготовка, лабораторни занимания, специализирана подготовка по съответните научни дисциплини, осигуряване на лектори, разработване на задачи, публикуване на задачи от предишни олимпиади.
Учредителите на Сдружението са известни учени, ветерани на олимпийското движение в България с изключително богат опит в подготовката, обучението и участието в международни олимпиади. Настоящият Председател на Управителния съвет на Сдружението е Алексей Христов.
Мисията на Американска фондация за България (АФБ) е да подкрепя, насърчава и допринася за отлични постижения в образованиeто, естествените и хуманитарните науки, културата и изкуствата.
През годините Фондацията развива и работи по няколко основни програми, сред които са:
Youth For Understanding (YFU) е една от най-старите и уважавани международни организации за културен ученически обмен в света. Създадена през 1951 г., YFU и до днес продължава да следва мисията си да работи за развитие на междукултурното разбирателство, взаимното уважение, социалната отговорност и глобалното гражданство.
Сдружение „Младеж за разбирателство – България“ / YFU България е част от световната мрежа на YFU. Над 20 години организираме междукултурни ученически обмени в повече от 30 страни по света.
До момента YFU България е приела над 50 ученици от 4 континента и е сбъднала мечтата на над 350 български младежи между 15 и 18-годишна възраст да учат и да живеят в различни държави по света. Програмата на YFU включва настаняване в местно приемно семейство и посещаването на местно училище в страната на обмен.
YFU вярва, че можем да създадем един мирен свят, като възпитаваме активни граждани. Човек може да смени обкръжението си и да въздейства на други хора, отвъд най-близките си роднини и приятели. Преживяването, което дава обменът, засилва световното разбирателство и приемането на други култури и навици, което на свой ред повишава толерантността, намалява насилието и помага за премахването на стереотипите.
Мисията на фондация „Светът на Мария” е да подобри качеството на живот на хората с интелектуални затруднения и техните семейства, както и да подпомага личностната им реализация чрез осигуряване на достъп до качествени услуги, развиващо обучение и подходяща трудова заетост.
Сред проектите на фондацията са:
Дневен център „Светове”. Центърът работи от юни 2013 г. и в него млади хора с интелектуални затруднения се обучават в придобиване на ежедневни и трудови умения с цел повишаване на качеството на техния живот и лична независимост.
Защитено кафене. Кафенето е място за трудова рехабилитация и усъвършенстване на умения, съобразени с индивидуалните потребности на заетите в него хора с интелектуални затруднения. По този начин те получават практическа възможност да упражняват и доразвиват своите трудови и комуникационни умения.
Подкрепена заетост или посредничество при наемане на работа. Подкрепената заетост се фокусира върху възможностите, а не върху уврежданията, като първо оказва подкрепа на лицето в съответствие с неговите индивидуални потребности и на второ място чрез предоставяне на консултации на работодателите.
От началото на 2016 г. Къщата на гражданските организации приюти още един НПО активист – Миряна Маламин-Сирийски, програмен директор във Фондация „Светът на Мария”. Миряна е социално ангажиран експерт в неправителствената сфера от 18 години. Вярва, че хората с увреждания трябва и могат да живеят достоен живот в България и целенасочено работи в тяхна подкрепа, за да допринесе за пълноценното им участие в обществото. Миряна притежава опит като експерт, консултант, обучител и ръководител. Ангажирана е с въпросите на социалното интегриране на уязвими групи, деинституционализацията, правата на хората с увреждания, образованието и социалните политики. Подпомага културната политика в столицата като външен експерт към постоянната комисия по образование, наука и култура на Столичен общински съвет.
Европейският център за нестопанско право (ECNL) е унгарската организация в обществена полза със седалище в Будапеща. ECNL работи за насърчаване на укрепването на благоприятна законова среда за гражданско общество в Европа, разработване на добри практики и изграждане на капацитет по правни въпроси, засягащи организациите на гражданското общество.
Програмните области на ECNL включват – правна рамка за гражданските организации, гражданско участие, финансова устойчивост на НПО, както и по въпроси, свързани с разширяването на ЕС. Интегрирани в програмите на ECNL са основни ценности като професионална независимост, регионална гледна точка, културна чувствителност, холистичен подход и професионализъм.
Фондацията се стреми да овласти организациите от гражданското общество и да гарантира тяхната устойчивост. Експертите на ECNL са оказали подкрепа за повече от 60 политики и закони, засягащи гражданските организации в Европа и Евразия.
Фондацията „Граждани срещу бюрокрацията” е млада организация, създадена едва през 2015 г. Мисията на фондацията е намаляването на бюрократичната тежест над гражданите и бизнеса. Основният проект на фондацията е сайта – Pisar.bg – място в което всеки може да създаде необходимият му документ от ежедневието, без да е необходимо да използва адвокати, при това – напълно безплатно. Проектът Pisar.bg не помага само на хората да спестят време и главоболия от бюрокрацията, но и съдейства за намаляването на консумацията на хартия.
Представител на фондацията в коуъркинг зоната на Къщата е Стефан Христов.
Сдружение „Деветашко Плато” е българска неправителствена организация, работеща от 2008 година за оживяването, развитието и популяризирането на Деветашкото плато. Тя обединява жителите на 10 села, разположени на територията му – Агатово, Брестово, Горско Сливово, Деветаки, Крамолин, Крушуна, Къкрина, Кърпачево, Тепава и Чавдарци.
Основните дейности на сдружение „Деветашко плато” са насочени към опазване и развиване на ресурсите на региона, повишаване на уменията на местните хора за управление на природните дадености и превръщане на платото в атрактивно място за туризъм, отдих и обучение.
В сдружението членуват над 140 дейни хора с различна възраст и занимания, сплотени от желанието да бъдат полезни за подобряване на живота и условията за туризъм в района. Общините Летница, Ловеч и Севлиево са партньори на сдружението, подкрепящи проектите и инициативите му.
Представител на сдружение “Деветашко плато” в Къщата е Ива Таралежкова.
Нина Александрова е изпълнителен продуцент на съботно-неделния сутрешен блок на Нова ТВ “Събуди се”. Тя е журналист и водещ на предаването “Кой говори” по Българско национално Дарик радио. Отличена е с десетки награди за работата ѝ в сферата на гражданскити права и подобряване живота на децата в България.
Нина Александрова бе гост-лектор в Есенната обучителна програма 2020 по темата „Защо е важно да не забравяме „старите“ си приятели: традиционните медии и как да общуваме с тях?”
Д-р Десислава Бошнакова е професор по обществени комуникации в НБУ. От 2019 изпълнява и длъжността ръководител на Департамент “Медии и комуникация” в НБУ. Пртез 2016 се дипломира и като магистър по театрална режисура отново в НБУ.
Собственик e на агенция ROI Communication, която се занимава с консултиране, обучения и издаване на книги. Тя е блогър – boshnakova.com, ревностен почитател на TED, куратор на TEDxNBU (2011-2016) и куратор на TEDxSofia (2017-2020). Била е лектор на TEDxAUBG и TEDxTarnow. Автор е на книгите „PRоговорки“, „Политическите комуникации в мрежата 2.0”, “Колективната мъдрост (краудсорсинг)” и „13 истории за W“. Занимава се с документален и импровизационен театър, а от септември 2020 води подкаста Бошлаф. Както тя самата казва: „Ако някой иска да знае повече за мен, нека попита Google.”
Десислава Бошнакова бе гост-лектор в Пролетната обучителна програма 2020 по темите „Майсторството на публичното говорене“ и “Сторителинг за НПО”.
Любомир Аламанов работи в сферата на комуникациите повече от 20 години. За този период той е ръководил проекти за Coca-Cola, Microsoft, HP, Telenor, Lidl, Beiersdorf, Nestle, Siemens и много други. Проектите и кампаниите, в които е участвал, са спечелили повече от 100 български и международни награди. През 2017 г. една от най-авторитетните световни медии за комуникации PR News го включи в своя ежегоден списък с професионалисти-иноватори, допринесли изключително за развитието на ПР професията – 50 Game-Changers of PR for 2017. The Holmes Report го посочи в престижния списък Innovator 25 EMEA 2018. А най-голямата световна организация на ПР-агенции и национални асоциации International Communications Consultancy Organization (ICCO) го класира на второ място за PR Leader за целия свят в престижните Global Awards 2018 и 2019. В момента Любомир Аламанов е управляващ партньор в SiteMedia Consultancy – агенция за класически и иновативни комуникационни услуги, спечелила наградата за Агенция на годината на Platinum PR Awards 2019. Любомир Аламанов е член на БДВО и един от създателите на БАПРА.
Любомир участва като гост-лектор в Пролетната обучителна програма 2020 по темата „Комуникация по време на кризисна ситуация“.
Даниел Троев e психолог, който провежда консултации, помагащи за преодоляването на психологически проблеми и постигането на желана личностна промяна. В живота и работата си прилага методите на съвременната психология, иновативните познания от невронауката и мъдростта на древното духовно знание. Така постига синергия между наука и духовност, чрез която могат да се разрешат емоционалните проблеми и житейските кризи на съвременния човек и да се постигне устойчиво благополучие.
Даниел участва като гост-лектор в уебинара „Освежаващ разговор за душата и нещата, които ни връщат към нормалността“ в онлайн пространството на Къщата.
Този сайт е създаден по проект „Къщата на гражданското общество – общност за развитие”, финансиран от Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от Фондация Български център за нестопанско право и при никакви обстоятелства не може да се приема, че отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.
Мисията на Български център за нестопанско право е да оказва подкрепа при изработване и прилагане на закони и политики с цел развитие на гражданското общество, гражданското участие и доброто управление в България. Ние следваме мисията си, вярвайки, че развитието на правната рамка на нестопанските организации е основен механизъм за създаване на независимо и проспериращо гражданско общество.
Къщата на гражданските организации е проект на Български център за нестопанско право © 2015 Условия за ползване
Comments are closed.